4 sposoby na bezpieczną jazdę

Kierowcą nie jestem zbyt długo, bo zaledwie 1,5 roku, natomiast obserwuję innych kierowców za każdym razem kiedy prowadzę auto. To co się dzieje na Trójmiejskich drogach (choć nie tylko tutaj) zakrawa o szaleństwo! Brawurowa jazda połączona z nagminnym łamaniem przepisów naprawdę nie daje dobrego obrazu kierowcy. Poniżej przedstawiam najczęściej popełniane błędy (wykroczenia) przez kierowców i tym samym 4 sposoby na bezpieczną jazdę samochodem.

Kierowco:

1. Uważaj na pieszych po skręcie

Nie zależnie czy skręcasz w prawo, czy w lewo – często po skręcie na jezdni znajduje się przejście dla pieszych. Omijanie pieszego to naprawdę idiotyczny pomysł. Niejednokrotnie samochód przejeżdżał mi tuż za plecami, albo co gorsza przede mną! To skrajnie niebezpieczne zachowanie. Pieszy może się zatrzymać, zawrócić – zrobić cokolwiek innego aniżeli przechodzenie przez jezdnię ruchem jednostajnym i wypadek gotowy. Bezmyślności wśród kierowców nigdy nie rozumiałem, a to jedno z największych wykroczeń na mojej liście.

2. Zatrzymuj auto na żółtym świetle

Nie cierpię kierowców, którzy pukają się w głowę kiedy staję na żółtym świetle. Żeby nie było niejasności – jeśli mam taką możliwość. Jeśli byłbym w ruchu jasne, że nie hamowałbym gwałtownie aby się zatrzymać na żółtym sygnalizatorze. Niemniej – kierowco w samochodzie za mną – uszanuj to, że nie chcę poczuć maski samochodu na sobie z boku, więc nie stukaj się w głowę, bo nic Ci to nie pomoże, a robisz z siebie pośmiewisko.

3. Ogranicz prędkość

W zeszłym roku doszło do 36 505 wypadków (wg superauto24.se.pl). Oczywiście nie do każdego z nich doszło przez brawurę czy też znaczne przekroczenia prędkości, jednak na Trójmiejskich drogach co dzień obserwuję nagminne łamanie przepisów w tej materii. Ograniczenia prędkości powstały w określonym celu. Nie jest to wyssana z palca wartość. Oczywiście – czasami wydaje się, że można byłoby jechać szybciej, ale ograniczenie prędkości ma służyć człowiekowi, a nie go ograniczać. Dostosuj prędkość do warunków na drodze oraz jedź z prędkością, nie przekraczając ograniczenia która jest w danym miejscu. Pomyśl nie tylko o sobie, ale i o innych.

4. Zatrzymaj się przed przejściem dla pieszych jeśli zatrzymuje się inny samochód

Osobiście – jeśli jeden z kierowców zatrzyma swój pojazd przed przejściem nie wchodzę od razu na nie. Nigdy nie wiadomo czy prowadzący jadący obok (na jezdni dwu, trzy – pasmowej) – zatrzyma auto. Nie dalej jak wczoraj miałem dokładnie taką sytuację. Zatrzymał się dostawczy samochód, więc powoli wyszedłem, a tuż obok niego świsnęło przede mną sportowe auto. Zatrzymaj się jeśli widzisz, że kierowca obok zwalnia i również chce zatrzymać swój pojazd – nie doprowadź do sytuacji, że pieszy znajdzie się na masce Twojego samochodu.

Powyższe sposoby to jedna setna, a może i milionowa tego, na co trzeba uważać na drodze. W mojej ocenie są to jednak najistotniejsze sprawy, z których kierowcy nic sobie nie robią. Poniżej przedstawiam film – warty obejrzenia i zastanowienia się nad tym jak jeździmy. Czasami warto zrobić rachunek sumienia i postanowić poruszać się po jezdni zgodnie z przepisami.

Jedna myśl na temat “4 sposoby na bezpieczną jazdę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.