Jak wybrać konto osobiste w banku?

Osobiste konto bankowe (tzw. ROR – Rachunek Oszczędnościowo – Rozliczeniowy) to podstawowe narzędzie wykorzystywane przy płatnościach w dzisiejszych czasach. Chyba nikt nie wyobraża sobie nie posiadać konta w banku. Nasze kieszonkowe, wypłata, emerytura czy renta wpływają na konto. W nielicznych przypadkach mamy do czynienia z listonoszem.

Konto bankowe to przede wszystkim wygoda. Mamy dostęp do gotówki 24 godziny na dobę. Możemy dokonywać bez przeszkód zakupy w sieci. Nie wszystkie jednak banki są „sprzyjające” klientowi.

Kryteria wyboru banku do założenia konta osobistego

Ponad rok temu zmieniałem bank. Była to dla mnie spora operacja. Zmiana konta, konieczność podania we wszystkich koniecznych miejscach nowego numeru konta. Przede wszystkim jednak – na nowo trzeba było zaufać innemu bankowi, a to nie przychodzi mi łatwo. W końcu chodzi o moje pieniądze. Niby nie są to miliony złotych, ale jednak to moja kasa.

Przy wyborze banku ustaliłem swoje indywidualne kryteria, które nowo wybrany bank musiał bezwzględnie spełniać. Każdy z Was może mieć inne kryteria wyboru. Moje są poniżej:

[att_column size=”one-half” position=”first” fade_in=”false”]

 • Konto całkowicie lub częściowo bezpłatne (oczywiście byłem w stanie zapłacić za konto do 10 zł, ale raczej nie więcej)
 • Sprawnie działający interfejs internetowy do obsługi konta
 • W miarę możliwości bezpieczne logowanie do systemu obsługi konta
 • Aplikacja na smartfon – na wszystkie często używane platformy – Android, Windows Phone, iOS

[/att_column]

[att_column size=”one-half” position=”last” fade_in=”false”]

 • Możliwość wyboru pieniędzy ze wszystkich bankomatów w Polsce
 • Potwierdzenie przelewu realizowane przez SMS
 • Bank, który ma niemal w każdym mieście swoją placówkę
 • W miarę tanie lub bezpłatne używanie karty bankomatowej
 • Możliwość płatności internetowej – karta Visa lub MasterCard
 • Darmowe przelewy

[/att_column]

Zdaję sobie sprawę, że wymagania dość specyficzne, ale na takim koncie mi zależało. Przejrzałem ofertę wszystkich banków, łącznie z wczytywaniem się w druki regulaminów i cenniki opłat. Zajęło mi to ponad dwa tygodnie. Jednak mój research nie poszedł na marne. Do dziś mam konto w wybranym banku i jestem przeszczęśliwy. Wcześniej nie było jednak tak różowo. Opiszę dotychczasowe potyczki z bankami.

Bank Zachodni WBK

Moje pierwsze konto osobiste. Założone przed pójściem na pierwszy rok studiów. Wtedy pobieżnie sprawdziłem różne konta. Miało być bezpłatne. Takie też było konto „Mniej niż 30”. Na początku konto było w porządku. Przelewy realizowałem za pośrednictwem placówki stacjonarnej, więc ponosiłem koszty, ale to normalne. W systemie internetowym przelewy też były płatne (pobieranie pieniędzy za wysłanie SMSa – 5 pierwszych za darmo).

Bezpłatnie można było wybierać pieniądze tylko z bankomatu WBK. Jak potrzebowałem kasy to najbliższy bankomat był ok. 15 min od domu. No cóż… Nie można mieć wszystkiego pod nosem.

Bank zaliczył jedną poważną wpadkę, która mnie zraziła. Kiedyś dostałem mandat. Zapłaciłem i miałem spokój. Zacząłem pracować dorywczo. Kiedy rozliczałem się z US okazało się, że byłem wpisany na listę dłużników Urzędu Marszałkowskiego i US zajął mi kwotę mandatu + odsetki (po 2 latach od otrzymania mandatu). Wkurzyłem się! Poszedłem do US i się zaczęło… Na szczęście o dziwo miałem tamten mandat i potwierdzenie jego zapłaty. US umył ręce i odesłał do banku. Bank sprawdził archiwa – trwało to 2 tygodnie i stwierdził, że pracownica nie wykonała dyspozycji przelewu, natomiast moje konto wtedy zostało obciążone, więc zwrócą mi kasę tylko za odsetki. Ani przepraszam, ani pocałuj mnie w d… Tak się po prostu nie robi.

Dodatkowo – irytował mnie jeszcze jeden fakt. Za każdym razem kiedy próbowałem coś zrobić w placówce – np. zmienić kwotę do przelewów, zawsze byłem zarzucany propozycjami kredytów. Prosta operacja trwała kilkanaście minut i zawsze kończyło się prośbą wezwania kierownika, bo pani nie rozumiała, że nie chcę kredytu. Wtedy też zawsze odpuszczała i robiła swoje.

Na szczęście BZ WBK to już przeszłość…

Deutsche Bank

Krótki epizod w moim życiu. Konto takie sobie. Jako, że miałem konto internetowe to nie miałem żadnego supportu ze strony oddziałów. Nie chciano nawet odpowiedzieć na kilka pytań związanych z założeniem tego konta, co uważam za absurd…

Konto bezpłatne. Trzeba było wykonać bodaj 1 płatność bezgotówkową w okresie rozliczeniowym. W przeciwnym wypadku prowadzenie rachunku kosztowało 5 zł.

Toporny interfejs z długimi czasami księgowania środków. Jakoś nie przypadło mi do gustu i dość szybko zamknąłem to konto.

Bank Millennium

Ten bank wybrałem podczas mojego dwutygodniowego maratonu poprzez bankowe zawiłości. Był to faworyt. Do dziś nie żałuję wyboru.

Bank Millennium spełnia wszystkie moje oczekiwania, które podałem powyżej. Jedynym ograniczeniem konta jest comiesięczny wpływ na konto min. 1000 zł i jedna operacja bezgotówkowa. Wydaje mi się, że dla większości z nam to nie są wygórowane ograniczenia i każdy z nas może je spokojnie spełnić.

Ogromny plus dla Banku Millennium za obsługę klienta. Przy zakładaniu konta naprawdę się zdziwiłem kiedy obsługująca mnie pani zapytała czy może odejść i skserować mój dowód osobisty. Podobnie było niedawno kiedy razem z żoną zmienialiśmy uprawnienia dla siebie na swoich kontach. Miły pan podszedł do nas i zapytał czy potrzebujemy obsługi w kasie czy może jego pomocy. Nie było mowy o żadnym kredycie, a tylko zajmowanie się sprawą, z którą przyszliśmy. Ów pan chciał zadzwonić do centrali i się upewnić jednej kwestii. Oczywiście padło pytanie czy może skorzystać z telefonu.

Powyższe dwa zdarzenia miały miejsce w różnych placówkach, więc widać, że Millennium ma wdrożone wysokie standardy.

Generalnie jestem zachwycony jak na razie bankiem i polecam konto każdemu, kto się zastanawia nad zmianą. Nie jest to żadna sponsorowana reklama banku, a jedynie osobiste odczucia. Millennium – gratulacje!

Żeby wilk był syty i owca cała…

…nie wystarczy klientowi dać ochłap. Trzeba się trochę namęczyć, ale efekt może być odbić się bardzo pozytywnym nastawieniem do marki i stworzeniem swoistego ambasadorstwa wśród klientów.

9 myśli na temat “Jak wybrać konto osobiste w banku?

 1. O BZWBK słyszałem już podobne opinie, proste operacje w oddziale wcale nie okazywały się takie proste (przynajmniej dla pracowników banku, którzy standardowo chyba muszą do wszystkiego zaproponować kredyt), w Deutsche Banku miałem kiedyś konto, nie było aż takie złe, poza wspomnianym czasem księgowania i interfejsem. Bezapelacyjnie najlepszy wg mnie był Alior Sync (wtedy naprawdę innowacyjne konto, zero opłat, świetny interfejs, cash back, 10 przelewów natychmiastowych za darmo), niestety po zmianie na T-Mobile trochę podupadło w swojej atrakcyjności, ale nadal to moje konto.

  • W tej chwili już nie przeglądam ofert, więc też do końca nie wiem jak wyglądają. Alior Sync kilku znajomych założyło i też sobie chwaliło. Ja jak na razie cały czas jestem zadowolony z Millennium. Dziwi mnie tylko, że nie mają profilu na Facebooku :)

 2. Każdy bank ma swoje dobre i złe strony. Ostatnio zakładałam sobie konto w banku i porównując oferty na stronach internetowych wybrałam https://www.deutschebank.pl. Wybór tez zależy od tego jakie konto zakładamy. Ja np jestem osobą studiującą i szukałam oferty, w której będzie to uwzględnione. Co do BZWBK, miałam kiedyś konto ale zrezygnowałam, dwukrotnie zmienili opłatę za korzystanie z karty i obsługa mnie nie zachwycała. Ale ile osób tyle opinii : ) 

 3. w sumie ciężko porównać oferty banków bo wiele ma dodatkowe korzyści. np raifeisen ma niby opłate za kartę ale dodatkowo ma pakiet ubezpieczeń i oprocentowanie na koncie. więc ciężko mierzyć jedną miarą wszystkie oferty ;)

  • Dlatego w artykule podałem swoje wytyczne, bo dla każdego będzie ważne zupełnie co innego. To w sumie naturalne :) Ja ostatnio się irytuję na mój wybór, czyli bank Millennium, a to za sprawą aplikacji, która była jednym z ważniejszych składowych wyboru. Teraz mają ją beznadziejną na Androidzie niestety… 

 4. zmieniałam konto na w połowie roku – podpytywałam znajomych, przeglądałam fora. wybor padł na raiffeisena – darmowe przelewy i wypłaty z bankomatów. aplikacja mobila w porządku, podobnie jak osbsługa na infolinii

  • Niestety Raiffeisen ma płatną kartę – 3 zł co miesiąc z tego co widzę. I nie widzę także możliwości spełnienia warunków, aby nie płacić takiej kwoty.

   • Obecnie prawie żaden bank nie ma w ofercie karty debetowej za darmo (bez warunków), a niektóre tak jak Raiffeisen wprowadziły nawet stałą opłatę. Z tego co wiem na razie prowizji za kartę nie pobierają jeszcze Volkswagen, Smart Bank, i Alior (przy koncie „wyższej jakości”, w którym z kolei za prowadzenie jest warunkowa opłata).

 5. Też korzystałem z konta w Banku Millennium, ale miałem też równocześnie konto w mBanku i wybrałem to drugie. W Millennium fajne jest to, że jest dużo placówek, ale w sumie z nich nie korzystałem, a potrzebowałem sprawnej aplikacji mobilnej, więc został mBank :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.