K-Pax, klasyk warty obejrzenia

Będąc ostatnio w kinie na jednym z gorszych filmów, które ostatnio widziałem (Pani z przedszkola) postanowiłem wziąć na ekran coś bardziej klasycznego. O dziwno nie widziałem tego filmu wcześniej, choć zarówno tytuł (K-Pax) jak i główny aktor (Kevin Spacey) byli mi dobrze znani wcześniej.

K-Pax jak na film z 2001 roku wydaje się dość starodawny. Używana technologia znacznie odbiega od dzisiejszej. Choć to 14 lat różnicy, i wydawać by się mogło, że nie aż tak dawno temu to jednak różnica jest dostrzegalna.

Sam film wywarł na mnie spore wrażenie. Na pewno można go polecić i jest warty obejrzenia, chociażby na kwestię pokazania zmiany podejścia psychiatry do swojego pacjenta. Film pokazuje przybysza z innej planety w ciele swojego ziemskiego przyjaciela. Trafia pod obserwację psychiatryczną zupełnie przez przypadek (splot wydarzeń na dworcu).

Gra aktorska Kevina Spacey’a naprawdę mnie urzekła. Połączenie cech inteligencji, badacza, osoby, która nie rozumie wielu ludzkich zachowań w jednej postaci nie było łatwym zadaniem. Niemniej Spacey poradził sobie z rolą profesjonalnie.

K-Pax jako planeta jest ucieleśnieniem idealnego miejsca, choć po opisie Prota (imię głównego bohatera) nie wydaje się być miejscem, gdzie człowiek byłby gatunkiem, który mógłby wieść radosny żywot. Jednak każdy z osadzonych w zakładzie psychiatrycznym chce razem z Protem wracać na K-Pax.

Sam punkt powrotu robi wielkie wrażenie w swojej prostocie. Prot staje twarzą do światła, wyłączają się kamery i nagle go nie ma… Jeszcze jedna scena zrobiła na mnie spore wrażenie. Moment, kiedy Prot zaczyna rysować w obserwatorium orbitę, po której podąża jego planeta. Bardzo dobrze przygotowany element filmu.

K-Pax to film, który z pewnością warto obejrzeć. Nie jest to na pewno film, po którym z zadumą usiądziemy i przemyślimy swoje życie, ale na pewno da nam możliwość relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu pracy.

Ocena: [rating=6]

Zdjęcie w nagłówku pochodzi z serwisu Filmweb

3 myśli na temat “K-Pax, klasyk warty obejrzenia

  1. Jeden z moich ulubionych filmów. No i ta ścieżka dźwiękowa! Zawsze kiedy jest mi smutno i źle, albo kiedy jestem wybitnie wkurzona włączam ścieżkę dźwiękową z K-Pax i po prostu słucham. W okolicach 3 utworu wszystkie zmartwienia magicznie ulatują w kosmos.

  2. Mi też bardzo się spodobał. Słyszałem, że książka jeszcze lepsza – zarówno pierwsza jak i druga część. Muszę przeczytać po 3, które mi pozostały do przeczytania po zakupach w promocji w Ebookpoint. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.