Uruchomienie WiFi w Raspbmc

Od jakiegoś czasu testuję Raspberry Pi. Od razu chciałem mieć „centrum multimedialne”. Zapisuję to w cudzysłowie, ponieważ całość działa względnie dobrze. Wcześniej miałem do monitora 27″ podpięte MacBooka i zainstalowane XBMC i mam wrażenie, że wszystko działało płynniej. Niemniej – MacBook ma procesor Core 2 Duo 2.0GHZ i 6GB RAM, a malina procesor ARM 700MHz i 512MB RAM. Różnica musiała być odczuwalna. Wszystko jednak działa względnie dobrze, jak napisałem wcześniej.

Do Raspberry dokupiłem obudowę, pilot oraz WiFi. Chwilę się namęczyłem, żeby znaleźć gdzieś opis jak uruchomić sieć bezprzewodową w Raspbmc. O ile do Raspbiana jest sporo opisów, o tyle do Raspbmc już nie.
Moja zakupiona kartaWiFi (Rho Tech RH-WL01B) nie potrzebowała instalacji, więc przystąpiłem od razu do konfiguracji.

1. Wejście do panelu sterownia

Aby móc w ogóle korzystać z WiFi trzeba je uruchomić. W tym celu należy najechać (najlepiej mieć podpięte do Raspberry klawiaturę i mysz) na Programy poniżej zobaczymy duży obrazek z R i podpis Raspbmc Settings. Klikamy w obrazek. Zobaczymy panel sterowania.

2. Zmiana ustawień Ethernet na WiFi

Nas interesuje pierwsza zakładka: Network Configuration. Przechodzimy do pozycji Network Mode i z opcji Wired Network przełączamy na Wireless (WIFI) Network.

3. Konfiguracja połączenia

Następnie schodzimy do pozycji WIFI SSID i wpisujemy naszą nazwę sieci (tę, z którą łączymy się np. na laptopie). Wybieramy WIFI Security – w moim przypadku jest to WPA/WPA2 – wszystko zależy od tego jaki system zabezbieczeń jest ustawiony na routerze WiFi (można się do niego zalogować i sprawdzić). Poniżej pozycja – WIFI KEY, gdzie podajemy hasło do naszej sieci bezprzewodowej.

W ten sposób można szybko i skutecznie połączyć się z siecią bezprzewodową, a używanie Raspbmc stanie się jeszcze przyjemniejsze bez całej sterty kabli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.